Разлика помеѓу преработките на „Сикизам“

Одземени 7 бајти ,  пред 12 години
ситна поправка
с (с)
(ситна поправка)
 
 
== ПотелкоПотекло ==
[[Слика:Sikh.man.at.the.Golden.Temple.jpg|десно|мини|250п|верник кај храмот [[Харимандир Сахиб]] (Златиот храм)]]
Сикизмот настанал во [[Пенџап]], во северна [[Индија]] и [[Пакистан]] околу [[1500]] години п.н.е. Денеска сикизмот е проширен во [[Велика Британија]] и [[Северна Америка]].Сиките веруваат дека [[Бог]] е во секого. '''Гуруто Нанак''' ја истакнувал важноста на медитацијата за јакнење на чувството на божјата присутност во поединецот. Сиките во медитација често употребуваат бројаници.
Сикизам доаѓа од зборот Сикх која значи "ученик".
 
== ОснователОсновач ==
 
ОснователОсновач на сикизмот е [[Гуру Нанак]]. Тој е роден [[1469]] година во Пенџап. Како триесетгодишник се свртел кон религијата и го основал сикизмот. По ова, го наследиле и уште девет гуруи.
 
 
''
[[Категорија:Религија|Сикизам]]
 
[[an:Sikhismo]]
[[ar:سيخية]]