Разлика помеѓу преработките на „Јајчник“

Додадени 27 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: eu:Obulutegi; козметичке промене
с (Бот Додава: kk:Аналық без)
с (Бот Додава: eu:Obulutegi; козметичке промене)
{{внимание}}
[[СликаПодатотека:Scheme_female_reproductive_system-en.svg|десно|мини|250п|Внатрешни репродуктивни органи на жената]]
'''Јајчник''' е женска полова жлезда во која созреваат женските полови клетки и која има ендокрина функција (лачи женски полови хормони). До [[пубертет]]от површината на јајчникот е мазна, а потоа по секоја [[менструација]] се појавуваат жлебови, кои настануваат како последица од пукањето на зрелите јајце клетки.
 
[[eo:Ovario (anatomio)]]
[[es:Ovario]]
[[eu:Obulutegi]]
[[fi:Munasarja]]
[[fr:Ovaire (anatomie)]]