Разлика помеѓу преработките на „Сикизам“

Додадени 30 бајти ,  пред 12 години
с
с
с (250п)
с (с)
 
== Потелко ==
[[Слика:Sikh.man.at.the.Golden.Temple.jpg|десно|мини|250п|верник кај храмот [[Харимандир Сахиб]] (Златиот храм)]]
Сикизмот настанал во [[Пенџап]], во северна [[Индија]] и [[Пакистан]] околу [[1500]] години п.н.е. Денеска сикизмот е проширен во [[Велика Британија]] и [[Северна Америка]].Сиките веруваат дека [[Бог]] е во секого. '''Гуруто Нанак''' ја истакнувал важноста на медитацијата за јакнење на чувството на божјата присутност во поединецот. Сиките во медитација често употребуваат бројаници.
Сикизам доаѓа од зборот Сикх која значи "ученик".