Разлика помеѓу преработките на „Вештерка“

Додадени 413 бајти ,  пред 11 година
Вештерките се сретнувале под најразлични имиња: вештица, коњобарка, каменица, окамењеница, името да не ѝ се слушне, рогуља, рогуша, сркача и др.
 
 
==Користена литература==
*Гордана Стојковска, „Речник на јужнословенска митологија“, 2004, Издавачки центар Три, Скопје ISBN: 9989-918-97-X.
 
 
{{Словенска митологија}}
 
[[Категорија:Религија]]
[[Категорија:Словени]]
[[Категорија:Митологија]]
 
==Види исто така==