Пештера: Разлика помеѓу преработките

Додаден 31 бајт ,  пред 13 години
с
Бот Додава: th:ถ้ำ; козметичке промене
(викифицирање)
с (Бот Додава: th:ถ้ำ; козметичке промене)
[[ImageПодатотека:Lechuguilla Cave Pearlsian Gulf.jpg|thumb|200px|Пештера]]
'''Пештера''' е природна подземна празнина, доволно голема за да може да влезе во нејзе човек. Одреден број научници сугерираат дека зборот треба да се однесува само на подземни празнини кои не добиваат [[сончево зрачење|дневна светлина]]. Во современ контекст овој термин вклучува и мали простори како што се [[море|морските]] пештери и камени засолништа.
 
[[Спелеологија]]та е наука која се занима со проучување на подземниот карстен [[релјеф]] со сите негови карактеристики односно пештерите. Таа е комплексна, интердициплинарна наука, која во доменот на својот научен интерес обединува низа на посебни дисциплини.
{{Link FA|pt}}
 
[[Категорија:Геоморфологија]]
[[Категорија:Типови на археолошки локалитети]]
 
{{Link FA|pt}}
 
[[ar:كهف]]
[[sv:Grotta]]
[[te:గుహ]]
[[th:ถ้ำ]]
[[tl:Yungib]]
[[tr:Mağara]]