Разлика помеѓу преработките на „Државен универзитет во Тетово“

с
нема опис на уредувањето
 
с
[[Image:TetovaUniversity1.gif|right]]
[[Image:TetovaUniversity.gif|thumb|150px|right|Логото на Државниот универзитет во Тетово]]
 
'''Државниот универзитет во Тетово''' ([[Албански јазик|албански]]: ''Universiteti Shtetëror i Tetovës'') е еден од трите државни универзитети во [[Република Македонија]] и се наоѓа во градот [[Тетово]]. Основан е на 17 декември [[1994]], но како државен универзитет останува непризнаен од властите сè до јануари [[2004]]. Моментален Ректор на универзитетот е проф. [[Неџбедин Беадини]]. Наставата главно се одвива на [[албански јазик]], но исто така и на [[Македонски јазик|македонски]] и други јазици.