Разлика помеѓу преработките на „Дина“

Додадени 36 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: tl:Burol ng buhangin; козметичке промене
с (Бот Додава: io:Duno)
с (Бот Додава: tl:Burol ng buhangin; козметичке промене)
:''Оваа статија е за форма од пустинскиот релјеф наречена дина; за други значења, види [[Дина (појаснување)]]. ''
 
[[ImageПодатотека:Dini.jpg|thumb|right|240px|Песочни дини]]
 
'''Дина''' е форма на [[Пустина|пустински]] [[релјеф]], односно куп од [[песок]].
Дините се создаваат со природното струење на воздухот во околини каде што е суво и има изобилство на ситен песок, кој се наносува на некоја површина во еден куп. Резултатот е дина. Има најразлични видови на дини, кои што зависат од условите со кои се изградени.
{{Гео-никулец}}
 
[[Категорија:Релјеф]]
 
 
[[Категорија:Релјеф]]
 
{{Гео-никулец}}
 
[[af:Duin]]
[[sv:Sanddyn]]
[[sw:Tuta la mchanga]]
[[tl:Burol ng buhangin]]
[[tr:Kumul]]
[[uk:Дюни]]