Разлика помеѓу преработките на „Струмица“

Одземени 6 бајти ,  пред 11 година
→‎Струмица во 20 век: Се повлекла по комунистичкиот преврат во Софија на 9 септември 1944 година, затоа што од сојузници претходно веќе стан
(ссс)
(→‎Струмица во 20 век: Се повлекла по комунистичкиот преврат во Софија на 9 септември 1944 година, затоа што од сојузници претходно веќе стан)
[[Струмица]] со мировниот договор од [[Букурешт]] (''28.07.1913''), сепак останала под власт на [[Бугарија]]. Под бугарска власт [[Струмица]] останала се до [[1919]] година, кога со мировниот договор од [[Версај]], со кој е завршена [[Прва светска војна|Првата светска војна]], влегла во составот на [[Кралство на Србите, Хрватите и Словенците|Кралството СХС]] ( од [[1929]] година [[Кралство Југославија]]). Во тоа [[кралство]], македонскиот народ бил без никакви права и бил подложен на асимилација од [[Србија]].
 
Во [[Втора светска војна|Втората светска војна]], [[Струмица]] била завладеана од германската војска на 6 април [[1941]] година. [[Германија]], со договорот што го имале склучено за сојуз со [[Бугарија]], им ја предала [[Струмица]] под окупација на бугарските војски на 18 [[април]] [[1941]] година. Македонскиот народ, а со тоа и луѓето од [[Струмица]] незадоволни од окупацијата на фашистичките земји, започнале воени дејствија против нив. На 11 септември [[1944]] година бугарската војска биласе протеранаповлекла од [[Струмица]], а на 5 ноември [[1944]] година градот го напуштила и германската војска. Струмичанецот [[Благој Јанков - Мучето]] е прогласен за Народен Херој. Други попознати струмички херои од периодот на [[Втора светска војна|Втората светска војна]] се [[Сандо Масев]], [[Боро Џони]], [[Герас Цунев]].
 
По војната, [[Македонија]] влегла во федерацијата [[Југославија]], како рамноправна федерална единица.
Анонимен корисник