Разлика помеѓу преработките на „Лезбејски феминизам“

нема опис на уредувањето
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница)
'''Лезбејскиот феминизам''' е стојалиште дека жени кои заемно се посветени на политичка, сексуална и економска поддршка, овозможуваат алтернативен модел на постоечките машко/женски односи кои [[лезбејка|лезбејките]] ги гледаат како угнетувачки. Тие тврдат дека лезбејскиот феминизам вклучува и [[сексуална преференција]] и политички избор, бидејќи ги одбива машките дефиниции на животите на жените. Со исказот - „феминизмот е теорија, лезбејството е практика”, лезбејскиот феминизам станува примарна сила во радикалната женска култура. Лезбејскиот феминизам ги напаѓа и институциите на хетеросексуалноста[[хетеросексуалност]]а како центри на патријархатот[[патријархат]]от. Лезбејките се радикали на феминистичкото движење, бидејќи само тие можат да мислат радикално за социјалните промени и родови договори поради нивната ослободеност од конвенционалната хетеросексуалност.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.zdruzenska.org.mk/article.asp?id=336|title=Водич во феминистичката и родовата терминологија|publisher=Здружение на граѓани Акција Здруженска, Скопје|date=[[2007-05-30]]|accessdate=2009-05-22}}</ref>
ослободеност од конвенционалната хетеросексуалност.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.zdruzenska.org.mk/article.asp?id=336|title=Водич во феминистичката и родовата терминологија|publisher=Здружение на граѓани Акција Здруженска, Скопје|date=[[2007-05-30]]|accessdate=2007-06-22}}</ref>
 
== Белешки ==
</div>
 
{{Соц-никулец}}
[[Категорија:Феминизам|*]]
 
[[Категорија:Феминизам|*]]
{{Никулец}}
 
[[el:Λεσβιακός φεμινισμός]]
[[en:Lesbian feminism]]
[[es:Feminismo lésbico]]
[[hr:Lezbijski feminizam]]
[[ro:Feminism lesbian]]
[[sh:Lezbijski feminizam]]
[[tr:Lezbiyen feminizm]]
6.103

уредувања