Увс (покраина): Разлика помеѓу преработките

Додадени 12 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|calling_code =
}}
 
'''Увс''' ({{lang-mn|Увс}}) е една од 21 [[покраини во Монголија]]. Лоцирана е наво западзападниот оддел на земјата, оддалечена 1336 km од [[Улан Батор]]. Главен град е [[Уналгом]]. Името на покраината доаѓа од езерото [[Увс Нур]].
 
== Административна поделба ==
|+ Области во покраината Увс
|-
! Област
! Дистрикт
! [[Монголски јазик|монголски]]
|-
13.850

уредувања