Увс (покраина): Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
|calling_code =
}}
'''Увс''' ({{lang-mn|Увс}}) е една од 21 [[покраини во Монголија]]. Лоцирана е на запад од земјата, оддалечена 1336 км оддалеченаkm од [[Улан Батор]]. Главен град е [[Уналгом]]. Името на провинцијатапокраината едоаѓа споредод езерото [[Увс Нур]].
 
== Административна поделба ==
13.850

уредувања