Увс (покраина): Разлика помеѓу преработките

Додадени 19 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: war:Uvs (lalawigan))
сНема опис на уредувањето
{{Инфокутија_држава
|native_name = {{lang|mn|Увс аймаг}}
|conventional_long_name =УвсПровинција провинцијаУвс
|common_name = Увс
|image_flag =
|calling_code =
}}
'''Увс''' ({{lang-mn|Увс}}) е една од 21 [[провинциипокраини во Монголија]]. Лоцирана е на запад од земјата, 1336 км оддалечена од [[Улан Батор]]. Главен град е [[Уналгом]]. Името на провинцијата е според езерото [[Увс Нур]].
 
== Административна поделба ==
13.850

уредувања