Патмос: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
 
'''Патмос''' ({{lang-el|Πάτμος}}; {{lang-it|Patmo}}) е најмалиот од групата на острови во [[Егејско Море|Егејското Море]], попозната како [[Јужни Споради]]. Површината на островот е 28 km². За овој [[остров]], како и за останатите е карактеристична средоземноморската клима. Според [[Нов Завет|Новиот Завет]], на овој [[остров]] [[Апостол Јован (Евангелист)|Св. Јован]] во околу [[95]] година го напишал своето [[Евангелие]].
 
Овој остров и град е вклучен во [[Список на светско културно и природно наследство на УНЕСКО|списокот на културно наследство на УНЕСКО]].
13.850

уредувања