Разлика помеѓу преработките на „Полинезија“

Додадени 38 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: arz:بولينيزيا; козметичке промене
с (Бот Додава: zea:Polynesië)
с (Бот Додава: arz:بولينيزيا; козметичке промене)
'''Полинезија''' (грчки: πολύς многу, νήσος острви) е голема група со преку 1 000 острви во средишиот дел на Тихиот Океан. Има површина од околу 43.000 km². Заедно со Меланезија и Микронезија ја сочинуваат [[Океанија]].
По големина и значајност се истакнуваат островите: Хаваи, Самоа, Туамоту, Тонга, Куковите острови, Тувалу, Валис и Футуна и др.
[[СликаПодатотека:Map OC-Polynesia.PNG|рамка|Мапа на Полинезија|десно]]
{{гео-никулец}}
{{Океанија}}
 
[[Категорија:Океанија]]
 
[[ar:بولنيسيا]]
[[arz:بولينيزيا]]
[[ast:Polinesia]]
[[bat-smg:Polinezėjė]]