Разлика помеѓу преработките на „Иван V (Русија)“

Додадени 48 бајти ,  пред 11 година
Мала промена
(Нова страница)
 
(Мала промена)
| full name =
| predecessor =[[Фјодор III]]
| successor =[[Петар Велики|Петар I]]
| suc-type =
| heir =
| place of burial =
|}}
'''Иван V Алексеевич''' ([[руски]]:Иван V Алексеевич) (роден на [[6 септември]] [[1666]] во [[Москва]] - починал на [[8 февруари]] [[1696]] во [[Москва]]) бил цар на [[Русија]], заедно со својот полубрат [[Петар Велики|Петар I]] од 1682 до 1696. Тј бил најмладиот син на [[Алексеј I]] и [[Марија Милославскаја]]. Неговата функција била само формална, бидејќи тој имал психички и физички недостатоци, па дури седел со часи, поради неможноста сам да стане и да оди.
 
{{Руски владетели}}