Разлика помеѓу преработките на „Кинеска астрологија“

Одземени 58 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Брише: bn:চৈনিক জ্যোতিষশাস্ত্র; козметичке промене
с (Бот Додава: als:Chinesische Astrologie)
с (Бот Брише: bn:চৈনিক জ্যোতিষশাস্ত্র; козметичке промене)
Кинескиот хороскоп го користи кинессиот календар, кој е различен од оној што го користи [[западна астрологија|западната астрологија]].
 
== Историја ==
Европејците отсекогаш биле повеќе заинтересирани за интригантната предвидувачка алатка, „Книгата на промени“ или „[[И Чинг]]“, отколку за кинеската астрологија. Релативната географска изолација на Кина го оправдува ова. Но, интересно е дека наталната астрологија се развила во Кина во времето околу преминот кон новата ера, значиво исто време кога на запад ја развиле Грците и Персијците.
 
Системот од дванаесет годишен циклус на животни бил создаден според орбитата на Јупитер. Следејќи ја орбитата на Јупитер околу Сонцето, кинеските астролози го поделиле небесниот круг на 12 делови, заокружени во 12 години.
 
== Систем на работа ==
 
Годишниот циклус ги содржи [[Петте елементи (кинеска филозофија)|петте елементи]] (дрво, оган, земја, метал и вода) во нивните [[јин и јанг]] форми. Годините односно знаците се наречени според 12-те животни: Глушец, Вол, Тигар, Зајак, Змеј, Змија, Коњ, Коза, Мајмун, Петел, Куче и Свиња.
Кинескиот зодијак го следи [[Кинески календар|кинескиот календар]], каде Нова година не е на 1 јануари како што е случај со [[грегоријански календар|грегоријанскиот календар]]. Според тоа, некој што е роден во јануари или на почетокот на февруари, според кинескиот хороскоп се смета како да е роден во претходната година.
 
=== Табела на кинеските знаци ===
 
Нареднава табела го содржи еден 60-годишен циклус, од 1924 - 2043 година.
|}
 
== Петте елементи ==
''Главна статија: [[Петте елементи (кинеска филозофија)|Петте елементи]]''
 
[[als:Chinesische Astrologie]]
[[ar:أبراج صينية]]
[[bn:চৈনিক জ্যোতিষশাস্ত্র]]
[[da:Kinesisk astrologi]]
[[de:Chinesische Astrologie]]