Разлика помеѓу преработките на „Традиција“

Додадени 168 бајти ,  пред 11 година
+ слика
(sitno)
(+ слика)
{{Внимание}}
[[Податотека:Wigilia potrawy 76.jpg|thumb|right|Традиција при поставување на масата за [[Божиќ]] во [[Полска]].]]
'''Традиција''' е збор кој доаѓа од [[латинскиотлатински]]от ''traditionem'', односно ''traditio'' со значење дека „нешто се пренесува натаму“, а се користи на повеќе начини, но најчесто да означи збир на верувања или обичаи во одредена област, на пример: христијанска традиција, традиција на прослава и слично.
 
==Концептот на традицијата==
 
==Традицијата и чувството на идентитет==
[[Податотека:Vodici-Bituse.jpg|right|thumb|Традиционална прослава на празникот [[Водици]] во [[Битуше]], [[Македонија]].]]
Некои фолклористи сметаат дека групите ги бираат традициите, одбирајќи настани и [[херој|херои]] од нивното културно минато кое го моделираат [[минато]]то за тоа да се вклопи во нивната сегашна концепција за самите нив. Одбирањето на традициите ги засилува вредностите и верувањата во моменталниот имиџ на групата. Откако еднаш ќе сфатиме дека постои процес на „селективна традиција“, начините на кои традицијата помага во создавањето или потврдување на групното чувство на идентитет стануваат многу појасни.