Свастика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 539 бајти ,  пред 13 години
с
уште малку
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: sk:Svastika; козметичке промене)
с (уште малку)
[[Податотека:HinduSwastika.svg|мини|десно|160п|Свастика свртена кон десно во украсна хиндуистичка форма]]
[[Податотека:Nazi Swastika.svg|thumb|160px|right|Препознатливиот симбол (свастика) на [[Нацистичка Германија|Третиот Рајх]].]]
'''Кукаст крст''' ([[Германски јазик|германски]]: ''Hakenkreuz'') или '''Свастика''' ([[санскрит]]: ''स्वास्तिक'') е [[крст]] со еднакви страни со прекршени краци под [[прав агол]] кони десносвртен во насока на движење на стрелките на часовникот (卐) или левово насока спротивна од движењето на стрелките на часовникот (卍). Изразот потекнува од санскритскиот збор свасти, што значи добробит. [[Тајски поздрав|Тајскиот поздрав]] со споени дланки (како при молитва) има исти корени и исто значење.
 
Свастиката е ширококористен симбол во [[Дармиски религии|дармиските религии]] ([[хиндуизам]], [[будизам]] и [[џаинизам]]). Хиндуистите често ја украсуваат свастиката со по една точка во секој квадрант. Во [[Индија]] е премногу чест и вообичаен симбол, така што е дел од неколку [[деванагари]] азбуки. Исто така е дел и од модерниот [[Уникод]]. Често се наоѓа во верски текстови, покани за свадби, украси итн. Се користи за обележување религиозни знамиња во џаинизмот и будистички храмови во [[Азија]].
Се среќава и во други [[Азија|азиски]], [[Европа|европски]], [[африка]]нски и староамерикански ([[Индијанци|индијански]]) култури, некогаш како [[Геометрија|геометриски]] мотив, некогаш како религиозен симбол.
 
Иако и во Европа овој симбол може да се најде на голем број обчекти и споменици, неговото користење во Западниот свет се избегнува поради поврзаноста на овој симбол со [[Нацистичка Германија]].
 
{{никулец}}