Разлика помеѓу преработките на „Иван IV (Русија)“

Додадени 69 бајти ,  пред 12 години
Променуи
с (Бот Менува: tt:İvan IV)
(Променуи)
| image =[[Податотека:Ivan the Terrible (cropped).JPG|200px]]
| caption =Портрет на Иван Грозни од Виктор Васнецов, 1897.
| reign = 3. декември 1533 - 28 март 1584
| coronation =16. јануари 1547.154
| othertitles =
| predecessor =[[Василиј III од Русија]]
| successor =[[Фјодор I од Русија]]
| spouse = [[Анастасија од Русија]]<br />венчани 1547., починала 1560.<br />[[Марија Темрјуковна]]<br />венчани 1561., починала 1569<br />[[Марфа Собакин]]<br />венчани 1571., починала 1571.<br />[[Ана Колтовски]]<br />венчани 1572., поништен 1574.<br />[[Ана Василчиков]]<br />венчани 1575, починала 1576.-77.<br />[[Василиса Мелентева]]<br />[[Марија Долгоруки]]<br />[[Марија Нагаја]]<br />венчани 1581.
| issue =Принцеза Ана Ивановна <br />Принцеза Марија Ивановна <br />Принц Дмитри Иванович <br /> Принц Иван Иванович<br />Принцеза Еудоксија Ивановна<br />[[Фјодор I од Русија]]<br />Принц Василиј Иванович
| imperial house =[[Рурик]]
| father =[[Василиј III од Русија]]
| mother =[[Елена Глинскаја]]
| date of birth =25. август 1530.
| place of birth =[[Москва]]
| date of death =28. март 1584.
(на 53 години)
| place of death =[[Москва]]
| place of burial =
|}}
'''Иван IV Василевич''' (Руски[[руски]]: Ива́н Четвёртый, Васи́льевич), познат како '''Иван Грозни''' (Рускируски: Ива́н Гро́зный) (роден на [[25.08. август]] [[1530.]] во [[Москва]]починал на [[28.03. март]] [[1584.]] во [[Москва]]) бил Големголем принцкнез на Москва од 1533. Епитетот „Грозни“ повеќе се однесувал на моќта, силата и строгоста, отколку на лошотија, грдотија или суровост. За време на неговото владеење посебно до израз дошле царскиот апсолутизам и централизација на земјата во која дотогаш големо значење имале угледните семејства. Со тоа ја започнал преобразбата на Русија во голема сила. Тој е првиот владетел што се прогласил за цар на цела Русија, во 1547 година.
 
 
'''Иван IV Василевич''' (Руски: Ива́н Четвёртый, Васи́льевич), познат како '''Иван Грозни''' (Руски: Ива́н Гро́зный) (25.08.1530. Москва – 28.03.1584. Москва) бил Голем принц на Москва од 1533. Епитетот „Грозни“ повеќе се однесувал на моќта, силата и строгоста, отколку на лошотија, грдотија или суровост. За време на неговото владеење посебно до израз дошле царскиот апсолутизам и централизација на земјата во која дотогаш големо значење имале угледните семејства. Со тоа ја започнал преобразбата на Русија во голема сила. Тој е првиот владетел што се прогласил за цар на цела Русија, во 1547 година.
 
{{Руски владетели}}