Разлика помеѓу преработките на „Сметачко памтење“

Додадени 62 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
 
 
Уште од најраните денови на развојот на компјутерите, програмерите сакале неограничени количества на брза меморија. Начин за да им се помогне е формирање на илузија дека располагаат со неограночени количества брза меморија. Постојата многу техники за создавање на оваа илузија и за подобрување на нејзините преформанси.<ref>http://www.webopedia.com/TERM/v/virtual_memory.html</ref>
 
==='''Основни концепти'''===
Анонимен корисник