Разлика помеѓу преработките на „Сметачко памтење“

Додадени 28 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
 
==='''Карактеристики и улога на компјутерска меморија'''===
Во рамките на целиот КС се употребуваат разлицни типови меморија. На пример во контролната единица постојат регистри што претставуваат RАМ мемории, додека микро програмите си реализирани преку [[ROM меморија]].Аритметичко логичката единица користи користи RОМ шеми за реализација на брза аритметика и заокрузување. Кеш меморијата и главната меморија се реализирани како [[RAM меморија]].<ref>mister cek mi das</ref>
 
RОM мемориите се обично поефтини и побрзи од RАМ мемориите, за разлика од SАМ мемориите што се најбавни и најскапи. Користењето на мемориите во различни делови на КС ја градат мемориската хиерархија од регистри, преку кеш и примарната меморија до секундарна меморија.
Анонимен корисник