Разлика помеѓу преработките на „Сметачко памтење“

Одземени 49 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
 
{{Внимание}}
{{Викифицирање}}
Во рамките на целиот КС се употребуваат разлицни типови меморија. На пример во контролната единица постојат регистри што претставуваат RАМ мемории, додека микро програмите си реализирани преку [[ROM меморија]].Аритметичко логичката единица користи користи RОМ шеми за реализација на брза аритметика и заокрузување. Кеш меморијата и главната меморија се реализирани како [[RAM меморија]].
 
Анонимен корисник