Разлика помеѓу преработките на „Сферно огледало“

Додадени 3 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (Креирана страница со: == Сферно огледало == Огледало кое е дел од површина на сфера се нарекува сферно [[…)
 
== Сферно огледало ==
 
[[Огледало]] кое е дел од [[површина]] на [[сфера]] се нарекува сферно [[огледало]].
 
Испакнатите сферни огледала имаат помала примена. Во нив, на мала површина можат да се видат повеќе предмети. Затоа се користат кај автомобилите, автобусите и др., каде возачите преку нив можат да гледаат што се случува зад нив или од страна на возилото.
 
[[Категорија:Физика]]