Сметачко памтење: Разлика помеѓу преработките

Додадени 43 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Секој компјутерски систем зависи од единиците кои овозможуваат превремено или трајно складирање на податоци. Во текстот погоре беа претставени каректеристиките и системските параметри на меморијата. Посебно техниките за страничење и сегментирање, принципот и реализацијата на виртуелната меморија, реализацијата на кеш меморијата и паралелни мемориски модули.
Меморијата како што е кажано погоре од самите почетоци па се до денес највеќе ги засегала и интересирало програмерите кој што секогаш сакале и барале со е можно повеќе меморија и што е уште поважно таа да е што е можно побрза.
 
=='''Надворешни врски'''==
43

уредувања