Сметачко памтење: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Креирана страница со: == '''Користење на меморија''' == '''Карактеристики и улога на меморијата''' Во рамките на ц…)
 
Нема опис на уредувањето
 
 
==='''Карактеристики и улога на меморијата'''===
 
Во рамките на целиот КС се употребуваат разлицни типови меморија. На пример во контролната единица постојат регистри што претставуваат RАМ мемории, додека микро програмите си реализирани преку [[ROM меморија]].Аритметичко логичката единица користи користи RОМ шеми за реализација на брза аритметика и заокрузување. Кеш меморијата и главната меморија се реализирани како [[RAM меморија]].
43

уредувања