Разлика помеѓу преработките на „Јајчник“

Додадени 28 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: kk:Аналық без
с (Бот Додава: kk:Аналық без)
Покрај оваа функција, јајчникот, исто така има и ендокрина функција. Негова задача е да во текот на целиот живот на жената произведува два специфични хормони (стероидни хормони):естроген и прогестерон. Естрогенот контирнуирано се ствара во текот на целиот живот на жената, а прогестеронот во текот на втората фаза на менструалниот циклус и во текот на бременоста.
Во климактериумот јајчникот ја прекинува својата функција на произведувач на јајни клетки, со што завршува и фертилниот период на жената. Јајчниците во понапереднатите години, во менопаузата, постепено закржлавуваат, се смалуваат и достигаат големина на семка од слива. Напоредно со тоа се намалува и лачењето на половите хормони во нив.
 
[[ar:مبيض]]
[[bg:Яйчник]]
[[ja:卵巣]]
[[jv:Ovarium]]
[[kk:Аналық без]]
[[ko:난소]]
[[ku:Organên cinsî yên jinan]]
109.264

уредувања