Свастика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 24 бајти ,  пред 13 години
с
Бот Додава: sk:Svastika; козметичке промене
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: hi:स्वस्तिक)
с (Бот Додава: sk:Svastika; козметичке промене)
[[СликаПодатотека:HinduSwastika.svg|мини|десно|160п|Свастика свртена кон десно во украсна хиндуистичка форма]]
[[FileПодатотека:Nazi Swastika.svg|thumb|160px|right|Препознатливиот симбол (свастика) на [[Нацистичка Германија|Третиот Рајх]].]]
'''Кукаст крст''' ([[Германски јазик|германски]]: ''Hakenkreuz'') или '''Свастика''' ([[Санскрит|санскрит]]: ''स्वास्तिक'') е [[крст]] со еднакви страни со прекршени краци под [[прав агол]] кон десно (卐) или лево (卍). Изразот потекнува од санскритскиот збор свасти, што значи добробит. [[Тајски поздрав|Тајскиот поздрав]] со споени дланки (како при молитва) има исти корени и исто значење.
 
Свастиката е ширококористен симбол во [[Дармиски религии|дармиските религии]] ([[хиндуизам]], [[будизам]] и [[џаинизам]]). Хиндуистите често ја украсуваат свастиката со по една точка во секој квадрант. Во [[Индија]] е премногу чест и вообичаен симбол, така што е дел од неколку [[деванагари]] азбуки. Исто така е дел и од модерниот [[Уникод]]. Често се наоѓа во верски текстови, покани за свадби, украси итн. Се користи за обележување религиозни знамиња во џаинизмот и будистички храмови во [[Азија]].
 
{{никулец}}
{{Link FA|ka}}
 
[[Категорија:Симболи]]
 
{{Link FA|ka}}
 
[[ang:Fylfōt]]
[[ru:Свастика]]
[[simple:Swastika]]
[[sk:Svastika]]
[[sl:Svastika]]
[[sr:Свастика (симбол)]]