Разлика помеѓу преработките на „26 декември (настани)“

с
Бот: background-color: white --> transparent
с (Нова страница: {| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:white}};" |valign="top" align="right"|[[...)
 
с (Бот: background-color: white --> transparent)
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:whitetransparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1805]] 
|По победата кај [[Аустерлиц]], [[Наполеон]] и го наметна на поразената [[Австрија]] понижувачкиот [[Пожунски мир]], со кој и ги одзеде [[Венеција]], [[Тирол]] и далматинското крајбрежје. За да го отстрани австриското влијание врз германските држави, францускиот император ја создаде [[Рајнска конференција|Рајнската конференција]], држава сателит на [[Франција]].
941.847

уредувања