Разлика помеѓу преработките на „7 ноември (настани)“

Додадени 6 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: background-color: white --> transparent
с (sreduvawe)
с (Бот: background-color: white --> transparent)
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:whitetransparent}};"
|valign="top" align="right"|[[680]] 
|Започнал [[Шестиот Екуменски собор]] во [[Цариград]]. Главна одлука на соборот, кој траел до 16. септември 681. година, била дека [[Исус]] има двојна природа - човечка и божја, и со тоа биле побиени и прогласени за [[ерес]] тврдењата на [[монотелитизам|монотелитистите]] дека има само божја природа.
941.847

уредувања