Разлика помеѓу преработките на „Референдум во Македонија (2004)“

нема опис на уредувањето
[[Слика:Kamanja_referendum_2004.jpg|left|thumb|220x|Плакат за собирање 100.000 потписи за референдумот]]Според Уставот на Република Македонија, и Законот за [[Референдум]] и [[граѓанска иницијатива]] објавен во [[Службен весник]] на РМ бр. 24/98, а по барање на 180 545 граѓани на Република Македонија со право на глас, собранието на Македонија го распиша задолжителниот референдум за територијалната организација на Република Македонија. Референдумот се одржа на 7 Ноември 2004. На овој референдум гласачите со ЗА и ПРОТИВ се изјаснуваа по прашањето:
 
''Дали сте за територијалната организација на локалната самоуправа (општините и градот Скопје) утврдена со Законот за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа (“Службен весник на Република Македонија” бр.49/96) и Законот за градот Скопје (“Службен весник на Република Македонија бр.49/96)?''
 
==Политички импликации==
[[Слика:Miting_referendum.jpg|right|thumb|200px170px|Митинг за поддршка на референдумот]]
Иако целокупниот опозиционен блок застана позади иницијативата за референдум, [[СДСМ]] и владеачката коалиција се противеа на референдумската иницијатива и бараа граѓаните да гласаат негативно на референдумот, стравувајќи од етнички поделби и тензии. Меѓународната заедница исто така се одлучи негативно да се произнесе по референдумската иницијатива. Најгласни во барањето беа [[САД]] кои и 2 дена пред референдумот ја признаа Македонија под уставното име.
 
1.717

уредувања