Разлика помеѓу преработките на „Референдум во Македонија (2004)“

 
==Политички импликации==
[[Слика:Miting_referendum.jpg|right|thumb|200px|Митинг за поддршка на референдумот]]
 
Иако целокупниот опозиционен блок застана позади иницијативата за референдум, [[СДСМ]] и владеачката коалиција се противеа на референдумската иницијатива и бараа граѓаните да гласаат негативно на референдумот, стравувајќи од етнички поделби и тензии. Меѓународната заедница исто така се одлучи негативно да се произнесе по референдумската иницијатива. Најгласни во барањето беа [[САД]] кои и 2 дена пред референдумот ја признаа Македонија под уставното име.
 
1.717

уредувања