Разлика помеѓу преработките на „Клод Моне“

Додадени 32 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: be-x-old:Клод Манэ
(кат)
с (Бот Додава: be-x-old:Клод Манэ)
Моне го насликал соннцето со речиси идентична доза на блесок како и небото, околност која укажува на висока влажност како и атмосферско бледнеење на светлината. Овој детал се заснова на употребата на комплементарни бои и разна температура на боја, а не на промената на интензитетот на боите или контраст на вредности, за истакнување и разликување на сонцето од неговото окружување.
[[Категорија:Сликари]]
 
[[ar:كلود مونيه]]
[[bat-smg:Kluods Muonė]]
[[be:Клод Манэ]]
[[be-x-old:Клод Манэ]]
[[bg:Клод Моне]]
[[bn:ক্লোদ মনে]]
59.415

уредувања