Разлика помеѓу преработките на „Невработеност“

Одземени 3 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Брише: oc:Caumatge; козметичке промене
с (Бот Додава: hi:बेकारी)
с (Бот Брише: oc:Caumatge; козметичке промене)
[[ImageПодатотека:Unemployment rate world from CIA figures2.PNG|мини|десно|300п|Процентулна застапеност на невработеноста ширум светот.]]
'''Невработеност''' претставува социјално-економска појава, при кое дел од активната [[работна сила]] во определена држава или регион бара работа но истата не можа да ја пронајде. Како невработени според законот се сметаат оние [[работна сила|работници]] кои имаат навршено шеснаесет години, кои се способни за работа и самите сакаат да работат, но немаат каде.
 
Процентот за пресметување на бројот на невработените се пресметува кога вкупниот број на невработените [[работна сила|работници]] ќе се подели со бројот на населението кое е способно за работа и тоа од 16 до 65 години. Постојат повеќе типови на невработеност: моментална, структурна, циклична, класична и техничка невработеност.
 
{{Економија-никулец}}
[[nn:Arbeidsløyse]]
[[no:Arbeidsledighet]]
[[oc:Caumatge]]
[[pl:Bezrobocie]]
[[pt:Desemprego]]