Разлика помеѓу преработките на „Nj“

Одземени 23 бајти ,  пред 10 години
Correct iw.
(nova)
 
(Correct iw.)
[[ImageПодатотека:Latin alphabet Njnj.png|right|thumb|Буквата nj]]
 
'''Nj''' е [[Латиница|латиничен]] [[диграф]] кој се користи за претставување на фонемата {{IPA|/ɲ/}}. Оваа буква се користи во [[словенските јазици]], како на пример [[хрватски јазик]], [[босански јазик]], [[словенечки јазик]] и за транскрипција на буквата [[њ]] во [[македонски]]от и [[српски]]от јазик. Оваа буква за прв пат ја користел [[Лудевит Гај]] во [[1830]]. Оваа буква се користи и во [[албанскиот јазик]].
 
<!--Categories-->
{{Никулец}}
[[Категорија:Латиница]]
 
{{Латински букви}}
 
[[Категорија:Латиница]]
[[Категорија:Латинични букви]]
[[Категорија:Диграфи]]
 
{{Никулец}}
 
<!--Interwikis-->
[[br:Nj (lizherenn)]]
[[en:Nj (digraph)]]
[[fr:NJ]]
[[no:Nj (bokstav)]]
68

уредувања