Разлика помеѓу преработките на „Димитрио, сине Митре“

Додадени 12 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
„Димитрио, сине Митре“ е народна песна која потекнува од регионот меѓу северна Македонија, јужна Србија и северо-западна Бугарија (во кој се употребува специјално-окарактеризираната Торлачка говорна група).<br />
Во неа се пее за маката на мајката за својот син Димитар, кој има неверна жена.<br />
На македонски има изведена од [[Наум Петрески]], a на српски преработка имаат изработено групата [[Галија]].
 
235

уредувања