Разлика помеѓу преработките на „Монблан“

Додадени 14 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: lmo:Mont Bianch; козметичке промене
с (Бот Додава: lmo:Mont Bianch)
с (Бот Додава: lmo:Mont Bianch; козметичке промене)
 
 
[[ImageПодатотека:MontBlancPlane.JPG|thumb|250px|Поглед од јужната страна на Мон Блан во ноември, од патнички авион на релација Париз-Торино, со глечерите Бруљар (лево) и Френеј (десно).]]
 
'''Мон Блан''' ({{lang-fr|Mont Blanc}} = Бела Планина, {{lang-it|Monte Bianco}} = Бела Планина) е [[планина]] во [[Алпите]] со највисок врв во Западна Европа од 4.808м.
Врвот Мон Блан први го освоиле Жак Балма (фран. Jacques Balmat) и Мишел Габриел Пакар (фран. Michel Gabriel Paccard) на 8. август 1786.
 
== Референци ==
{{reflist}}