Разлика помеѓу преработките на „Пер Мертезакер“

Додадени 7 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Пер Мертецакер преместена како Пер Мертесакер)
с
{{Инфокутија Фудбалер
| име = Пер МертецакерМертезакер
| слика = [[Image:Per mertesacker.jpg|250px]]
| цело име = Пер Мертецакер
| изворно име = Per Mertesacker
| роден-датум = [[29.09.1984 годинасептември]] [[1984]]
| роден-држава = [[Западна Германија]]
| роден-град = [[Хановер]]
| висина = 198 cm (6 стапки и 6 инчи)
| позиција = Одбрана (DF)
| сегашен клуб = [[ФК Вердер Бремен|Вердер Бремен]]
}}
 
'''Пер МертецакерМертезакер''' ({{lang-de|Per Mertesacker}}) (роден на 29 Септемврисептември во [[Хановер]], [[Западна Германија]]) е Германски фудбалер кој игра за [[ФК Вердер Бремен|Вердер Бремен]] и за [[Национален фудбалски тим на Германија|Германија]].
 
== Клубска кариера ==
 
МертецакерМертезакер своето прво деги го имал за младиот состав на Хановер, за подоцна да го има своето прво деби за првиот состав на Хановер. Мертецакер имаше несреќен старт бидејќи уште на самиот почеток го скрши својот и нос и си постигна авто-гол. Но кога се се стабилизира, тој можеше да се смета како еден од најдобрите млади одбрамбени играчи во [[Бундеслига|Будеслига]]. Неговата игра беше необично “чиста“„чиста“, затоа што доби само 2 жолти картони на 74 натпревари, со тоа што регуларно ги неутрализираше противниците. Високиот Мертецакер наскоро беше наречен ''Одбрабен Стуб'' (die Abwehrlatte) од Германските таблоиди. Во Август 2006 тој направи трансфер кој беше вреден 5 милиони евра во [[ФК Вердер Бремен|Вердер]], после добрата игра на [[2006 ФИФА Светско Првенство|Светското првенство во Германија]], во кое Германија беше 3<sup>та</sup>.
 
Мертецакер го доби својот прв црвен картон во професионалната кариера на натпреварот против [[ФК Штутгарт|Штутгарт]], во кој Вердер изгуби со 3-6.
 
На 21 Јунијуни 2009, Мертецакер го продолжи својот договор со Вердер до 30 Јунијуни 2012.
 
== Интернационална кариера ==
 
Во Септемврисептември 2004, [[Јирген Клинсман]] го повика Мертецакер за натпреварот против [[Иран]] на 9 октомври 2004. На само 19 години Мертецакер стана еден од најмладите играчи кои што дебитирале за Германија. Со неговата мирна, но ефктивна игра, тој им парираше на [[Роберт Хут]] и [[Кристоф Мецелдер]].
 
На [[2006 ФИФА Светско Првенство|Светското првенство во 2006]] тој беше нападнат од [[Леонардо Куфре]] откако Германија победи со 4-2 на пенали. Тој доби мала повреда во колкот и удар од таа препирка. Откако Германија изгуби во полу-финалето од Италија Мертецакер изјави дека една од неговите нозе е повредена, но и дека не е од претходниот напад, туку се здобил со незе на претходните натпревари и со тоа го пропушти натпреварот за 3<sup>тото</sup> место
13.850

уредувања