Разлика помеѓу преработките на „Километри на час“

Одземени 16 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Менува: fi:Kilometri tunnissa)
с
 
==Претворање==
* 3.,6 кмkm/чh ≡ 1 мm/сs, [[СИ систем]]ската единица за брзина, [[метри во секунда]]
* 1 кмkm/чh ≈ 0.,277 78 мm/сs
* 1 кмkm/чh ≈ 0.,621 37 [[милји на час|mph]] ≈ 0.,911 34 [[стапки во секунда]]
* 1 [[јазол (брзина)|јазли]] ≡ 1.852 км/ч (точно)
* 1&nbsp;милја = 1.,609344&nbsp;км (~1.61&nbsp;км)<ref>1&nbsp;јарда ≡ 0.,9144&nbsp;мm, а<br>1&nbsp;милја = 1760&nbsp;јарди, па така<br>1&nbsp;милја = 1760 × 0.,9144 ÷ 1000&nbsp;кмkm</ref>
* 1&nbsp;милја на час = ~1.,61&nbsp;километри на час
* 1&nbsp;километар на час = ~0.,62&nbsp;милји на час
 
==Видете исто така==
13.850

уредувања