Разлика помеѓу преработките на „Франсоа Митеран“

Додадени 5 бајти ,  пред 11 година
sd
(Митеран)
(sd)
 
'''Франсоа Митеран''' ({{lang-fr|François Maurice Adrien Marie Mitterrand }}) ([[26 Октомври]] [[1916]]- † [[8 Јануари]] [[1996]]) бил [[Франција|француски]] [[политичар]] и председател на [[Република]] [[Франција]],
од [[1981]] до [[1995]] година,. билБил член на социјалистичката партија на Франција. За време на [[Втора Светска Војна|Втората Светска Војна]] е еден од водачите на [[Движењето на отпорот]].
[[Категорија:Претседатели на Франција]]
755

уредувања