Разлика помеѓу преработките на „Франсоа Митеран“

Додадени 33 бајти ,  пред 11 година
Митеран
(Митеран)
(Митеран)
[[Слика:Reagan Mitterand 1984 (cropped).jpg|мини|Франсоа Митеран]]
 
'''Франсоа Митеран''' ({{lang-fr|François Maurice Adrien Marie Mitterrand }}) ([[26 Октомври]] [[1916]]- † [[8 Јануари]] [[1996]]) бил [[Франција|француски]] [[политичар]] и председател на [[Република]] [[Франција]].,
Одод [[1981]] до [[1995]] година, бил член на социјалистичката партија на Франција. За време на [[Втора Светска Војна|Втората Светска Војна]] е еден од водачите на Движењето на отпорот
[[Категорија:Претседатели на Франција]]
755

уредувања