Разлика помеѓу преработките на „Ерзјански јазик“

Одземени 12 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Брише: hu:Erza nyelv; козметичке промене
с (Бот Додава: tt:Эрзя теле)
с (Бот Брише: hu:Erza nyelv; козметичке промене)
'''Ерзјанскиот јазик''' е зборуван од околу 500 000 луѓе во стевот од кои 440 000 само во [[Русија]]. Официјален е во [[Мордовија]] заедно со рускиот јазик. Јазикот се пишува со [[ерзјанска азбука]], азбука базирана на [[кирилица]]та. Ерзјанскиот јазик е дел од групата на [[мордвински јазици]] од групата на [[фино-волшки јазици]].
 
== Гласови ==
=== Самогласки ===
{| class="wikitable" cellpadding="4"
!
|}
 
=== Согласки ===
{| border="2" cellpadding="5" style="margin: 1em 1em 1em 0; line-height: 1.2em; border-collapse: collapse; text-align: center; font-family: Lucida Sans Unicode, Lucida Grande; font-size: 100%; background: #f9f9f9; border: 1px #aaa solid;"
|- style="font-size: 90%;"
[[fr:Erzya]]
[[gd:Mordvin]]
[[hu:Erza nyelv]]
[[it:Lingua ersiana]]
[[ja:エルジャ語]]