Интегрално коло: Разлика помеѓу преработките

Додадени 50 бајти ,  пред 13 години
с
Бот Додава: hy:Ինտեգրալ սխեմա; козметичке промене
с (Бот Додава: hi:एकीकृत परिपथ)
с (Бот Додава: hy:Ինտեգրալ սխեմա; козметичке промене)
 
 
[[ImageПодатотека:Graficki_prikaz_na_presek_na_IC.jpg|thumb|right|Графички приказ на пресек на интегрално коло.]]
Интегралното коло се состои од куќиште, кое е од пластика или керамика, изводи со кои се поврзува на [[печатена плочка]] и полупроводнички елемент во средината на интегрираното коло, кој со изводите најчесто е поврзан со многу тенки златни проводници.
 
[[hr:Integrirani krug]]
[[hu:Integrált áramkör]]
[[hy:Ինտեգրալ սխեմա]]
[[id:Sirkuit terpadu]]
[[it:Circuito integrato]]