Монери: Разлика помеѓу преработките

Додадени 324 бајти ,  пред 13 години
с
Меѓујазични врски
(Тие со сигурност не се еукариоти)
с (Меѓујазични врски)
'''Монери''' претставуваат едноклеточни организми без [[јадро]] во [[клетка]]та какви што се бактериите. Тие се прокариотни организми.
 
{{Био-никулец}}
 
[[Категорија:Едноклеточни организмиМикроорганизми]]
 
[[ar:مونيرا]]
[[ast:Monera]]
[[ca:Monera]]
[[en:Monera]]
[[et:Monera]]
[[es:Monera]]
[[ga:Monera]]
[[gl:Monera]]
[[ko:모네라]]
[[id:Monera]]
[[lt:Moneros]]
[[ms:Moneran]]
[[nl:Moneren]]
[[ja:モネラ界]]
[[pl:Monera (biologia)]]
[[pt:Monera]]
[[ro:Monera]]
[[th:มอเนอรา]]
[[vi:Giới Khởi sinh]]
[[tr:Monera]]