Живинарство: Разлика помеѓу преработките

Додадени 94 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(дополнување)
Нема опис на уредувањето
{{Внимание}}
'''Живинарстовото''' е застапено на сите [[континент]]и. Од живината најмногу се одгледуваат кокошки, мисирки, гуски и др., од нив се добиваат [[јајца]], [[месо]] и [[пердув]]и. Во сите земји кокошките се одгледуваат во современи живинарски фарми. Според бројот, најмногу живина се одгледува во [[Кина]], [[Русија]] и [[САД]].
 
{{Никулец}}
 
[[Категорија:Стопанство]]