Голема повелба: Разлика помеѓу преработките

Додадени 36 бајти ,  пред 14 години
с
Бот Додава: zh-min-nan:Tāi-hiàn-chiong; козметичке промене
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: zh-min-nan:Tāi-hiàn-chiong; козметичке промене)
[[Image:Magna Carta.jpg|thumb|350px|right| Магна Ка[[Категорија:човекови права]]
рта - Magna Carta]]
Во [[јуни]] [[1215]] година кралот Џон под притисок на бунтовничките барони бил принуден да ја потпише Големата Повелба за Правата ([[латински]]: ''Magna Carta Libertatum''). Со неа се ограничела моќта на монархот, а обичните луѓе се стекнале со права, со што започнале да се развиваат идеите за слобода и демократија. ''Magna Carta'' во буквален превод значи Голема Карта.
{{никулец}}
 
[[Категорија:Човекови права]]
 
[[af:Magna Carta]]
[[zh:大憲章]]
[[zh-classical:大憲章]]
[[zh-min-nan:Tāi-hiàn-chiong]]
[[zh-yue:大憲章]]