Разлика помеѓу преработките на „Папете“

Додадени 83 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: cite web -> цитирана веб страница, Category -> Категорија, Image -> Податотека
с (Бот Додава: cs:Papeete)
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница, Category -> Категорија, Image -> Податотека)
'''Папете''' ''([[тахитски]]: Papeete'' ("вода од кошница",<ref name="Kay2001p102">Kay, p102</ref> ({{pronounced|papeʔete}}) е [[главен град|главен]] и најголем град во [[Француска Полинезија]], прекуморска територија на [[Франција]] на [[Пацифик]]от. Комуната е сместена на островот [[Тахити]], на [[Виндвардските Острови]].
 
[[Урбаната област]] на Папете има вкупно население од 131.695 жители (август 2007 попис), додека самиот град има 26.017 жители.<ref>{{fr icon}} {{citeцитирана webвеб страница| url=http://www.ispf.pf/(k1aciwf4z0fyap45ghzhgm55)/stat/demo/rp2007/pdfs/poplegales2007.pdf| title=Recensement de la population 2007| author=Institut Statistique de Polynésie Française (ISPF)|format=PDF|accessdate=2007-12-02}}</ref>
 
==Фусноти==
*[http://www.southpacific.org/text/finding_tahiti.html Finding Tahiti]
*[http://www.mapsouthpacific.com/tahiti/index.html Map of French Polynesia]
[[ImageПодатотека:PapeeteWaterfront2003.jpg|thumb|250px|left|Ривата Папете]]
{{commonscat|Papeete}}
 
 
[[CategoryКатегорија:Главни градови во Океанија]]
[[CategoryКатегорија:Друштвени Острови]]
[[CategoryКатегорија:Тахити]]
 
[[bg:Папеете]]
941.847

уредувања