Разлика помеѓу преработките на „Двојна ѕвезда“

Додадени 96 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: cite web -> цитирана веб страница
с (Бот менува: cite book -> цитирана книга, Image -> Податотека)
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница)
 
== Откривање на бинарните ѕвезди ==
Терминот ''бинарна'' во овој контекст за првпат е употребен од [[Вилијам Хершел]] во [[1802]] година. Според современата дефиниција, терминот ''бинарна ѕвезда'' се однесува на пар од ѕвезди кои се вртат околу заеднички центар на маса. Бинарните ѕвезди кои можат да бидат видени со телескоп или со [[интерферометрија|интерферометрички]] методи, познати се како ''визуелни бинарни''.<ref name=Heintz12>{{цитирана книга | last=Heintz | first=W. D. | year=1978 | page=1–2 | title=Double Stars | publisher=D. Reidel Publishing Company | location = Dordrecht | isbn=9027708851 }}</ref><ref name = "csep10">{{citeцитирана webвеб страница | url = http://csep10.phys.utk.edu/astr162/lect/binaries/visual.html | title = Visual Binaries | publisher = University of Tennessee}}</ref><ref>{{citeцитирана веб webстраница | url = http://home.case.edu/~sjr16/advanced/stars_binvar.html | title = Binary and Variable Stars | publisher = Journey Through the Galaxy}}</ref> Повеќето од визуелните бинарни ѕвезди сè уште не направиле целосна револуција, но се забележува дека патуваат долж искривена патека или лак.<ref name=Heintz5>{{цитирана книга | last=Heintz | first=W. D. | year=1978 | page=5 | title=Double Stars | publisher=D. Reidel Publishing Company | location = Dordrecht | isbn=9027708851 }}</ref>
 
[[Податотека:Gwiazda podwójna zaćmieniowa schemat.png.svg|300px|left]]
==Класификација==
===Според методот на набљудување===
Бинарните ѕвезди се класифицираат во четири типа според начинот на кој се пронајдени: визуелни, со набљудување; [[спектроскопија|спектроскопски]], со периодични промени во спектралните линии; [[фотометрички]], со промена на сјајноста предизвикана од еклипса; или [[астрометрија|астрометрички]], со мерење на отстапувањето во позицијата на ѕвездата предизвикано од незабележан придружник.<ref name=Heintz12 /><ref>{{citeцитирана webвеб страница | url = http://astrosun2.astro.cornell.edu/academics/courses/astro201/binstar.htm | title = Binary Stars | publisher = Cornell Astronomy}}</ref> Било која бинарна ѕвезда може да припаѓа на неколку од овие класификации. На пример, неколку спектроскопски бинарни ѕвезди се исто така и еклиптички бинарни.
 
====Визуелни бинарни ѕвезди====
941.847

уредувања