Чоир (град): Разлика помеѓу преработките

Додаден 111 бајт ,  пред 13 години
с
Бот менува: cite web -> цитирана веб страница, Image -> Податотека
с (Бот Додава: war:Choir (syudad))
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница, Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Choir Mongolia.jpg|200px|right|thumb|Железничка станица во Чоир, Монголија]]
 
'''Чоир''' ({{lang-mn|Чойр}}) е град во [[Монголија]] и главен град на [[Говисумбер Провинција]]та. Градот се наоѓа на исток од земјата.
== Население==
Во 2002 во Чоир живееле 7,588 луѓе.<ref> Gobisümber aimag official site [http://gate1.pmis.gov.mn/govisumber/index.php?m63]</ref>Во 1979 година Чоир имал 4.500 жители<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.citypopulation.de/Mongolia_d.html|title=Mongolia|work=citypopulation.de|accessdate=2007-07-24}}</ref>додека во 2006 бројката пораснала до 7.800 <ref> Ministry of Health of Mongolia. National Center for Health Development. Health Indicators 2006[http://www.nchd.mn/pdf/uzuulelt/2006.pdf]</ref>.
 
== Географија==
Чоир се наоѓа во [[Чоирска депресија|Чоирската Депресија]], појас долг 150 км и 20 км широк.<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.denisonmines.com/files/objects/2006%20AIF%20FINAL.pdf|format=pdf|title=Annual Information Form|author=[[Denison Mines]]|date=December 2006|page=62|accessdate=2007-07-24}}</ref>
== Економија ==
Чоир бил прогласен за слободна економска зона.<ref>Hari D. Goyal, "A Development Perspective on Mongolia," ''Asian Survey'' 39:4 (July/August 1999), p. 634.</ref>
Градот има средно-обезбеден [[затвор]] со 460 затвореници.<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.asianoutreach.org/articles.php?lng=en&pg=162|title=Siberian Team blesses Mongolia's prisoners|work=Asian Outreach International|accessdate=2007-07-24}}</ref>
 
==Видете исто така==
941.847

уредувања