Гордонска брана: Разлика помеѓу преработките

Додадени 32 бајти ,  пред 13 години
с
Бот менува: cite web -> цитирана веб страница
с (Бот Додава: ru:Плотина Гордон)
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница)
[[Податотека:Gordon Dam.jpg|thumb|right|250px|Гордонска брана - бетонска лачна брана со висина од 140 м, изградена во 1974 г.]]
'''Гордонската брана''' ([[анг.]] ''Gordon River Dam'' или ''Gordon Dam''), двојно свиена [[лачна брана|лачна]] [[брана]] на реката [[Гордон (река)|Гордон]] во [[Тасманија]], [[Австралија]]. Висока е 140 м, и со тао е највисоката брана во Тасманија и петта по висина во [[Австралија]].<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url= http://www.ancold.org.au/images/Table%20II.pdf|title=Највисоките брани во Австралија|format=pdf|publisher=[http://www.ancold.org.au/ Здружен австралиски национален комитет за големи брани]|quote=Петте најголеми брани се: [[Дартмутска брана]], 180 м, Викторија; [[Томсонска брана]], 166 м, Викторија; [[Талбиншка брана]], 162 м, НЈВ; [[Варагамбска брана]], 142 м, НЈВ; '''Гордонска брана''', 140 м, Тасманија|accessdate=7 април, 2008}}</ref>
 
Во 1963 г., Федералната влада на [[Австралија]] доделила 5 милиони австралиски долари to Tasmania's [[Хидро Тасманија|Комитетот за хидроелектрика]] за изградба на крајречен пат кој ќе води од [[Мејдена]] во поречното подрачје на реката [[Гордон (река)|Гордон]] во регионот [[Југозападна Дивина]]. <ref> Thompson, Peter (1981) ''Power In Tasmania'' ACF ISBN 0858020645 стр. 19 </ref> Изградбата започнала во 1964 г., а за три години,во 1967 г., Парламентот на Тасманија едногласно го одобрил проектот.
941.847

уредувања