Џон Далтон: Разлика помеѓу преработките

Одземени 4 бајти ,  пред 13 години
с
сНема опис на уредувањето
(с)
'''[[Џон Далтон]]''' ({{роден во|Иглсфилд}}, {{роден на|6|септември|1766}} - {{починал на|27|јули|1844}}), [[Англија|англиски]] [[хемичар]] и [[физичар]], еден од основачите на анатомската теорија на [[материја]]та, што прв ја постави врз [[експеримент]]ална основ]а. Своето сфаќање го изнесе во делото „''Нов систем на филозофијата и на хемијата''“, каде го објасни Прустовиот закон на постојани пропорции и го постави законот за зголемени пропорции. Прв ги одредуваше [[атомска маса|атомските тежини]] на [[хемиски елемент]]и. Ги испитуваше ос[[НОВ]]итеосновите на [[гас]]овите, го постави законот за парцијалните притисоци и се занимаваше со [[метеорологија]]. Бидејќи страдаше од слепило за боја, ја проучуваше и таа [[аномалија]], која според него е наречена [[далтонизам]].
 
{{биог-никулец}}